Czy opłaca się wynajem maszyn budowlanych?

Wynajem maszyn budowlanychFirm zajmujących się wynajmem maszyn budowlanych nie brakuje, można wręcz powiedzieć, że ich liczba od jakiegoś czasu stosunkowo systematycznie rośnie, co świadczy m. in. o rosnącym popycie na tego typu usługi. Dlaczego wiele osób prywatnych, ale co ciekawe również i firm budowlanych decyduje się na wynajem tego typu sprzętu? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista - chodzi głównie o pieniądze, które dzięki tego typu usługom można zaoszczędzić.

Zalety wynikające z wynajmu maszyn budowlanych

Korzyści wynikających z wynajmu maszyn budowlanych jest sporo, wśród tych które odgrywają kluczową rolę, wymienić można m. in. niemal natychmiastową dostępność do danych urządzeń (bez konieczności inwestowania w nie, co wiąże się oczywiście z dysponowaniem określonym wkładem finansowym). Poniesienie kosztów związanych z zakupem profesjonalnego sprzętu, takiego jak np. dźwig jest dla wielu, szczególnie mniejszych podwykonawców bardzo dużym obciążeniem, które mogłoby prowadzić do utraty płynności finansowej.

Drugą ważną kwestią jest to, że wynajem maszyn likwiduje w większości wypadków koszty związane z transportem takiego sprzętu, który niejednokrotnie do najłatwiejszych nie należy. Transport maszyn budowlanych z reguły jest bardzo wymagający i potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednich i wykwalifikowanych pracowników, co również w mniejszych firmach mogłoby stanowić poważne ograniczenie. Z transportem wiąże się jeszcze jedna kwestia - jeżeli dana firma realizuje roboty budowlane w różnych miejscach kraju i lokalizacje te są zmieniane stosunkowo często, to o wiele bardziej opłaca się wypożyczyć dany sprzęt możliwie najbliżej prowadzonego przedsięwzięcia niż ponosić niepotrzebne koszty transportu.

Ważną zaletą związaną z wynajmem tego typu sprzętu jest też to, że wypożyczalnie oferują w większości przypadków maszyny i urządzenia wysokiej jakości, które dodatkowo są regularnie serwisowane, co wynika jak łatwo się domyślić, z tego, że firmom zajmującym się ich wynajmem zależy na tym, aby funkcjonowały one bez zarzutu, mogły cały czas pracować i być wypożyczane kolejnym klientom. Dzięki takiej polityce bardzo rzadko zdarza się, aby wypożyczone urządzenia przestawały działać i psuły się podczas wykonywanych prac.

Dodatkową zaletą wynikająca z wynajmu maszyn i powodującą ograniczanie wydatków jest to, że firma budowlana, która dany sprzęt wypożycza, nie musi płacić ubezpieczenia czy kosztów serwisów, które w przypadku profesjonalnego sprzętu mogą być naprawdę wysokie. Renomowane i profesjonalne wypożyczalnie zawsze dbają o tego typu sprawy, dzięki czemu w przypadku ewentualnych problemów z maszyną nie musimy się o nic martwić.

Kiedy wynajem maszyn budowlanych to dobre rozwiązanie?

Wypożyczanie sprzętu budowlanego wiąże się z wnoszeniem opłat na rzecz firm, które daną maszynę nam udostępniają, jeżeli wiec określone urządzenie będzie nam potrzebne przez długi czas (w przypadku bardzo dużych lub powtarzalnych inwestycji) może okazać się, że lepiej zainwestować w jego zakup. W przypadku praktycznie każdej firmy budowlanej podstawowy sprzęt należy posiadać na własność, z kolei duże, drogie oraz trudne w transporcie maszyny lepiej wynajmować, szczególnie w przypadku, gdy dany sprzęt potrzebny jest do zrealizowania jednej, konkretnej inwestycji.

Opłacalność wynajmu sprzętu budowlanego należy zawsze dobrze oszacować – uwzględniając koszt zakupu, koszty związane z wynajmem i analizując, które rozwiązanie bardziej się opłaci. Decyzji o zakupie profesjonalnej maszyny nie warto podejmować pochopnie, warto najpierw ją wypożyczyć, co pozwoli, chociażby na jej przetestowanie, a następnie zdecydowanie o jej kupnie. Wypożyczalnie sprzętu budowlanego dają taką szansę – warto więc z niej skorzystać.