Wentylatory i ich rodzaje

Wentylator sufitowyWentylatory i ich rodzaje.

Wentylatory można podzielić ze względu na wiele kryteriów, między innymi typ konstrukcji czy ciśnienie, pod jakim pracują.

Podziałem, który klasyfikuje je bardzo różnorodnie jest podział ze względu na zastosowanie tych urządzeń. Wyróżniamy bowiem zarówno wentylatory ogólnego jak i bardziej specjalistycznego przeznaczenia. Wiele typów takich urządzeń znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym oraz dziedzinach, w których stosuje się substancje niebezpieczne lub żrące.

Wentylatory chemioodporne mają za zadanie pochłaniać szkodliwe opary i chronić osoby, przebywające w danym pomieszczeniu. Takie wentylatory spotykamy między innymi w laboratoriach chemicznych, firmach farmaceutycznych i fabrykach kosmetyków. Wyróżniamy również wentylatory, przeznaczone do zastosowania w konkretnym miejscu. Przykładami tego typu urządzeń są wentylatory kopalniane oraz morskie.

Wiele modeli wentylatorów stosowanych jest także jako integralna część jakiegoś urządzenia. Takie maszyny nazywamy wentylatorami do zabudowy. Na uwagę zasługują również wentylatory do zadań specjalnych. Zaliczamy do ich urządzenia przeciwwybuchowe oraz oddymiające. Zadaniem wentylatorów przeciwwybuchowych jest zapewnianie bezpieczeństwa osobom, przebywających w pomieszczeniach, które są zagrożone wybuchem, między innymi w laboratoriach chemicznych czy kopalniach.

Z kolei wentylatory oddymiające mają oczyszczać powietrze ze szkodliwych dymów i pyłów. Montuje się je między innymi w kuchniach restauracyjnych, ale także w halach produkcyjnych, galeriach handlowych czy podziemnych parkingach. Spotykamy je również w hotelach i pensjonatach. Wiele wentylatorów znajduje również zastosowanie w domach i biurach. Ich zadaniem jest ochładzanie powietrza w upalne dni, ale i jego oczyszczanie.

Urządzeniami, spełniającymi tą pierwszą funkcję są niewielkie wentylatory śmigłowe, zwane wiatraczkami. Z kolei wentylatory promieniowe służą do oczyszczania powietrza oraz jego nawilżania. Wentylatory do zastosowania domowego cechuje sprawna i cicha praca.