Płyty wiórowe wersji OSB

Płyta wiórowa OSBMateriał odpadowy i lepiszcze tworzą kompozyt, który od dziesięcioleci robi furorę w przemyśle budowlanym. Tam najczęściej jest stosowany. Jednak jego użycie nie ogranicza się tylko do placów budowy.

Płyta OSB

Robi się ją z wiórów drzew iglastych. Sosna lub świerk najlepiej nadają się do tego. Ważny jest też sposób ułożenia wiórów, tak by tworzyły zwartą i mocną strukturę. Kształt wiórów też nie jest bez znaczenia. Powinny być długie i wąskie. Wtedy w naturalny sposób tworzą siatkę połączeń z innymi elementami. do produkcji płyt używa się materiału selekcjonowanego pod względem kształtu. OSB płyta składa się z wielu poziomów splątanych ze sobą wiórów. Jest ich zwykle od trzech wzwyż. Pierwsza i ostatnia to elementy największych. Wewnątrz są drobniejszych. Kolejne warstwy ułożone są względem siebie pod kątem prostym, co zapewnia sztywność w obu płaszczyznach ugięcia. Wartość siły działających na elementy zależna jest od parametrów zawartych w wymiarach. OSB płyta, grubość i rozpiętość elementów przekłada się na wielkość siły potrzebnej do zniszczenia arkusza.

Płyty wiórowe OSB podzielono na trzy kategorie:

  • Począwszy od płyt ogólnego stosowania - OSB-2 - nadających się do wykorzystania w pomieszczeniach zamkniętych na konstrukcję nienarażone na kontakt z wilgocią.
  • Kolejne to - OSB-3 -zewnętrzne warstwy skleja żywica melaminowo-uretanowa. Natomiast wnętrze nasącza się poliuretanem. Zapewnia to większą sztywność konstrukcji i większe możliwości wykorzystania.
  • OSB-4 - mają najwyższą wytrzymałość. Zawarty w nich klej zapewnia wodoszczelność, a wysoki zgniot daje możliwość użycia w konstrukcjach narażonych na bardzo duże naprężenia.

OSB płyta wymiary ma znormalizowane i dostosowane do pojazdów używanych w ogólnym transporcie. Najczęściej handel oferuje ją proporcjach 1, 25 do 2, 5. Spotyka się oczywiście inne wymiary przystosowane do zadań specjalnych na przykład 2070 × 2800 lub płyty używane na odbitki mające wymiary 140 × 2500.

Stosuje się też różne wersje wykończeń obrzeża. Płyta OSB wodoszczelna produkowana jest najczęściej z trzema rodzajami obrzeży.

  • pióro-wpust
  • pióro-wpust na dłuższych krawędziach
  • z obrzeżami prostopadłymi.

Płyty wiórowe wersji OSB najczęściej wykorzystuje się do budowy konstrukcji wznoszonych obiektów. Płyty, w których zawarty klej zapewnia im nie nasiąkliwość, używa się do konstruowania szalunków pod wylewki betonowe. Można również stosować je na podłogi. Płyta OSB na podłogę, po późniejszej obróbce powierzchni daje nieoczekiwanie świetlisty efekt lica. Z płyty OSB konstruuje się całe budynki w technologii szkieletowej drewnianej. Służą do wypełnienia połaci ścian. W nowoczesnych aranżacjach wykorzystuje się je do stworzenia niecodziennych zestawień materiałowych, dających zaskakujące efekty.

Montaż płyt wiórowych nie jest obarczony koniecznością stosowania specjalistycznych maszyn i narzędzi. Do prac związanych z obróbką wystarcza podstawowy zestaw narzędzi budowlanych. Płyty daje się montować niemalże do każdego materiału. Taką możliwość zapewniają nowoczesne systemy zamocowań.