Pianka poliuretanowa - czy to dobry sposób na ocieplanie poddasza?

PoddaszeOcieplenie poddasza ma kluczowe znaczenie dla termoizolacji całego budynku, z tego właśnie powodu przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania warto zapoznać się z aktualnymi możliwościami i wybrać najlepsze z nich. Jednym z ciekawszych i z pewnością wartych wzięcia pod uwagę pomysłów jest wykonanie ocieplenia przy pomocy pianki poliuretanowej - sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Ocieplenie poddasza – na co należy zwrócić uwagę?

Podejmując się tematu ocieplania poddasza, warto zacząć od tego, czym ono się właściwie charakteryzuje i dlaczego jest takie specyficzne? Cała trudność polega tutaj bowiem na tym, że materiał izolacyjny trzeba umieszczać pomiędzy przestrzeniami wyznaczonymi przez więźbę dachową, co znaczenie utrudnia prace. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że izolacja poddasza musi być w pełni szczelna, tak aby nie trzeba było się martwić mostkami termicznymi, przez które będzie nam później „uciekać” ciepło. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki materiały, które wykorzystuje się w izolacji tych właśnie przestrzeni, powinny być przede wszystkim elastyczne, tylko takie rozwiązanie gwarantuje idealne dopasowanie izolacji do wszelkich szczelin, z jakimi mamy do czynienia na poddaszu.

Zalety pianki poliuretanowej w ocieplaniu poddaszy

Izolacje natryskowe, to w Polsce wciąż jeszcze dość świeży temat - tego typu rozwiązanie dopiero zaczyna zyskiwać sobie grono swoich zwolenników, dlatego informacje o nim nie są jeszcze tak szeroko dostępne.

Zacznijmy od zalet - najważniejszą jest fakt, że pianka pozwala na dokładną penetrację każdej szczeliny, co sprawia, że doskonale sprawdza się tam, gdzie więźba dachowa jest dość skomplikowana i ocieplanie styropianem byłoby niezwykle trudne i z pewnością spowodowałoby powstanie mostków termicznych - stosując piankę, możemy tego jednak uniknąć (podczas aplikacji piany następuje jej ponad stukrotny rozrost, dzięki czemu tworzy się jednolita powłoka wypełniająca wszelkie zakamarki). Niewiele osób wie także o tym, że pianka poliuretanowa przyczynia się wzmocnienia konstrukcji dachu – niski ciężar pianki nie obciąża jej, czego nie można powiedzieć o ocieplaniu wełną.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest także to, że pianka stanowi skuteczną barierę dla wilgoci, dzięki czemu hamuje powstawanie pleśni oraz grzybów. Jest to także materiał obojętny chemicznie oraz niepylący, dlatego nie powoduje reakcji alergicznych. W przypadku pianki nie musimy się także obwiać, że warstwa ocieplenia stanie się atrakcyjnym miejscem dla szkodników. Jeżeli chodzi o montaż, to ogromną zaletą jest fakt, że ocieplenie poddasza przy pomocy pianki można wykonać w jeden dzień.

Wady pianki poliuretanowej

Największą wadą tego rodzaju ocieplenia jest fakt jego wysokiej ceny oraz nie do końca sprawdzonej trwałości. Jako że jest to technologia stosunkowo nowa, trudno jednoznacznie określić jak zachowa się ona w naszym klimacie - tego dowiemy się za kilkanaście lat. Opinie specjalistów wskazują jednak, że tzw. piany otwartokomórkowe, w których za izolacyjność odpowiada powietrze, nie będą z czasem tracić swoich właściwości. Problem może dotyczyć pian zamkniętokomórkowych - ich przypadku mamy do czynienia z gazami, które mogą się ulotnić z czasem i spowodować problemy z trwałością takiej izolacji.

Ostatnią sprawą jest montaż – w przypadku pianki poliuretanowej trzeba zostawić go profesjonalistom, którzy znają się na swojej pracy, a także dysponują odpowiednim sprzętem – pracy związanych z jej nakładaniem nie da się wykonać samemu (w przypadku wełny mineralnej jest to możliwe, jednak również niepolecane, z racji tego, że brak doświadczenia może prowadzić do późniejszych problemów ze szczelnością). Aktualnie, dzięki rosnącej popularności tego rozwiązania stawki nie są już tak duże, dlatego warto szukać firm, które udzielą nam nawet kilkuletniej gwarancji, dzięki czemu zyskamy pewność, że ocieplenie wykonane zostało w prawidłowy sposób.

Jak widać, pianka natryskowa tak jak każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Dobrze jest wiedzieć o tych mocnych i słabszych stronach, aby wraz z projektantem móc podjąć najlepszą decyzję, jeżeli chodzi o izolację naszego domu.