Mieszkanie stylizowane na loft - wystrój wnętrz

Mieszkanie stylizowane na loftWraz z niezwykłą popularnością stylu loft nasze mieszkania zmieniają swoje oblicze. Szukamy w nich przestrzeni i eksponujemy ją, w czym pomaga idący w parze ze stylem loft minimalizm. Co jeszcze jest wyznacznikiem nowych trendów w urządzaniu wnętrz?

Moda na przystosowywanie do celów mieszkaniowych budynków poprzemysłowych przyszła do nas z Zachodu. Z początku puste, nieczynne hale fabryczne upodobali sobie artyści, którzy przekształcali je na pracownie. Ceny ich wynajmu były niewielkie, a surowość wystroju nadawała przestrzennemu wnętrzu artystycznego charakteru. Niecodzienny metraż, brak podziału na pokoje, wielkie połacie okien sięgające do podłogi i zachowany wystrój wnętrz poprzedniego przeznaczenia budynku stanowiły o początku mody na lofty. Budynki poprzemysłowe zyskały tym samym nowe życie, odmienne od pierwotnie planowanego. Szpitale, browary, fabryki, destylarnie czy potężne garaże zaludniły się ludźmi, którzy z mieszkania w przestrzeniach poprzemysłowych uczynili popularny trend.

Moda na lofty

Moda na lofty zagościła i na naszym rynku mieszkaniowym. Stała się na tyle popularna, że deweloperzy finansują całe osiedla, które wystrojem nawiązują do architektury poprzemysłowej, tym sposobem powstają tak zwane soft lofty. Niestety, poza apartamentami, które w nich można znaleźć, nie ma mowy o podstawowym wyróżniku standardowego loftu - przestrzeni. Za to użyte elementy aranżacyjne przywodzą na myśl jego zimną atmosferę. Co konkretnie widzimy w tego typu wnętrzach i jakie materiały zostały w nich użyte?

Beton, szkło i surowe drewno to podstawowe budulce wnętrza w stylu loft

Beton i szarości dominują na ścianach, a ich monotonię przełamują fragmenty z czerwonej cegły. Szkło jest użyte głównie jako element dekoracyjny, ale także spotkać je można jako materiał użyty do wydzielenia przestrzeni. Jako że przepuszcza światło, doświetlić można także przestrzenie oddalone od dużych okien. Z tymi materiałami świetnie współgra drewno - zwłaszcza surowe jeśli chodzi o kształt i wykończenie. Drewno, często pomalowane na biało, jest wręcz stworzone dla minimalistycznego wnętrza. W takim szczególnie się liczy dobór poszczególnych, nielicznych mebli i elementów wyposażenia. Z tej racji, że jest ich niewiele, powinny być dobrane niezwykle starannie, aby nie zakłóciły minimalistycznej dominanty.

Powyższych materiałów możemy też użyć, aby przybliżyć do wyglądu loftu wnętrza, w których mieszkamy. Jeśli planujemy gruntowny remont, warto przed jego rozpoczęciem pozbyć się zbędnych elementów wyposażenia salonu czy pokoju - będziemy mieli większą możliwość ruchu z drabiną i pojemnikiem farby, a po zakończeniu prac cieszyć nas będzie większa niż dotąd przestrzeń. Ponieważ ściany naszych mieszkań nie są wykonane z betonu, chcąc nadać im taką barwę, zakupimy farbę o podobnym odcieniu lub użyjemy betonowych płyt o dużych rozmiarach, którymi pokryć można całe ściany. Inaczej z cegłą, która mogła być użyta do budowy domu i jest ukryta pod warstwą tynku. Aby ją odkryć na nowo, wystarczy skucie tynku. Jeśli nie zdecydujemy się na ten krok, pozostaje nam tapeta. Ich wybór jest niemal nieograniczony, a znaleźć możemy i takie tapety 3D, które imitują wygląd cegły niemal doskonale.