Kruszywa naturalne, mineralne - pochodzenie, zastosowanie

Kruszywa naturalneKruszywa - pochodzenie, zastosowanie

Materiały sypkie pochodzenia mineralnego lub organicznego nazywane są kruszywami. Znajdują one zastosowanie w budownictwie, rolnictwie i szeregu innych dziedzin przemysłu oraz gospodarki. Wykorzystywane są one między innymi do budowy dróg, przygotowywania zapraw murarskich i innych.

Kruszywa możemy pozyskiwać w różny sposób. Wiele rodzajów tych materiałów występuje naturalnie w przyrodzie i nazywane są one kruszywami naturalnymi. Do materiałów tych należą miedzy innymi piasek, żwir, kruszywa drogowe i wiele innych. Kruszywa sztuczne z kolei pozyskuje się z wykorzystaniem odpadów przemysłowych czy na drodze procesu recyklingu. Są to materiały pochodzenia mineralnego, pozyskiwane z odpadów budowlanych i innych.

Kruszywa można pozyskiwać również na drodze wielu procesów dodatkowych, w tym płukania, przesiewania czy poddawania materiału obróbce termicznej. Kruszywa możemy podzielić również ze względu na ich ziarnistość. Wyróżniamy bowiem kruszywa drobne, grube, mieszanki naturalne, wypełniacze oraz kruszywa o uziarnieniu ciągłym. Kruszywa najczęściej wykorzystywane są w budownictwie, gdzie zastosowanie znajdują materiały sypkie o niewielkiej oraz dużej odporności, jak również kruszywa specjalne, produkowane ze skał o wysokim stopniu gęstości.

Sprzedażą kruszyw zajmuje się wiele firm, które świadczą profesjonalne usługi obejmujące zarówno dystrybucję materiałów sypkich, jak i profesjonalne doradztwo, mające na celu dobranie produktu adekwatnie do wymagań klientów. Sprzedawane są między innymi piasek siany, zasypowy, piach do betoniarek, pod fundamenty, żwir, kruszywa drogowe drobne, grube, kamień ozdobny czy grys kolorowy.

Można zaopatrzyć się również w szereg mieszanek kruszyw. Poza dystrybucją tych materiałów, firmy oferują również profesjonalny transport kruszyw, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych samochodów i maszyn. Oferta tego typu przedsiębiorstw skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno klientów prywatnych, firm czy instytucji. Na stronach internetowych znajdują się zazwyczaj galerie zdjęć, prezentujące wygląd poszczególnych kruszyw.