Kostka granitowa i jej zalety

Kostka granitowaKostka granitowa - popularny, naturalny materiał wykorzystywany do budowy ścieżek, podjazdów i placyków - posiada wielu miłośników, którzy decydują się na wybór tego materiału nawet mimo jego stosunkowo wysokiej ceny. Co decyduje o popularności kostki granitowej?

Po pierwsze - jej trwałość. Granit doskonale radzi sobie z nadmiernym (czasem nieprzewidzianym przez projektanta) naciskiem na jego powierzchnię, zazwyczaj niełatwo ulega uszkodzeniom takim jak pęknięcia i trudno go zarysować.

Jest też bardzo odporny na surowe i zmieniające się warunki atmosferyczne, co jest szczególnie istotne w naszej strefie klimatycznej. Zazwyczaj po ułożeniu nawierzchni z granitu dodatkowo się ją zabezpiecza (przynajmniej jest to zalecane przez producentów i dystrybutorów kostki granitowej), dzięki czemu staje się bardziej odporna na uporczywe zabrudzenia, takie jak np. plamy z oleju silnikowego. Kostka granitowa jest dużo trwalsza niż jej tańsza alternatywa - kostka betonowa, dlatego jej zakup należy traktować jak inwestycję. Większy wydatek wiąże się z tym, że nawierzchnia będzie służyć nam dłużej i przez lata zachowa doskonały wygląd.

Kolejną zaletą kostki granitowej jest jej wygląd. Docenią go z pewnością miłośnicy naturalnych materiałów. Dzięki różnym odmianom granitu na rynku dostępne są kostki o zróżnicowanych kolorach i fakturach.

Co więcej, niepowtarzalność każdego kamienia, z którego są robione gwarantuje, że nie znajdziemy dwóch identycznych kostek. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nawet powierzchnia wyłożona jednym typem kostki nie będzie wydawać się nudna. Jeśli zależy nam na urozmaiceniu podjazdu lub ogrodowych ścieżek, warto połączyć ze sobą różne typy lub wielkości kostek granitowych.