Drewno we wnętrzach? Dlaczego tak?

Drewno we wnętrzachDrewniane wykończenia mają w sobie niesłychany potencjał. Choć to materiał na wskroś klasyczny, jego zastosowanie wcale nie ogranicza się do klasycznych wnętrz. Przykładów na to jest wiele, ale zanim będzie o przykładach, wypada powiedzieć coś więcej o samej naturze i zastosowaniach tego materiału.

Drewniane wykończenia, czyli co?

Drewno jest materiałem bardzo uniwersalnym. Dawniej było praktycznie jedyną opcją wykończenia wnętrz, nie licząc pewnych nielicznych rozwiązań niszowych, ale wówczas tak naprawdę nie było tańszej alternatywy. Z biegiem czasu drewno drożało, a producenci wymyślali coraz to nowsze sposoby na zwiększenie jego wartości, choć niekoniecznie szło to w parze ze wzrostem walorów estetycznych lub funkcjonalnych, czego dowodem jest dziś wiele tanich serii mebli drewnianych. Z drewna wykonywano przede wszystkim podłogi, wykończenia ścian i meble, przy czym o ile drewniana podłoga czy stół lub skrzynie nie były niczym szczególnie kosztownym, to już drewniane wykończenia ścian stosowano raczej dla podkreślenia prestiżu. Dziś jest zresztą podobnie, przy czym i dla podłóg, i dla mebli znaleziono wiele tańszych materiałów.

Drewno drewnu nierówne

Drewno, na potrzeby wnętrzarstwa i meblarstwa, dzieli się na dwie główne kategorie: drewno miękkie i twarde. Od przyporządkowania do konkretnej grupy zależy między innymi trwałość wykonanych z surowca przedmiotu, a zmiany należy też wprowadzać na linii produkcyjnej, ponieważ - choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - amatorskim sprzętem bardzo trudno jest choćby przewiercić dębową lub bukową deskę. Oczywiście równolegle funkcjonuje również mniej istotny podział na drewno liściaste (zwykle droższe) i iglaste (nieco tańsze), do czego niekiedy tworzy się trzecią, zupełnie sztuczną kategorię drewna egzotycznego (czyli drogiego, ale o bardzo różnych właściwościach).

Dlaczego drewno?

Skoro drewno jest tak chętnie stosowane, to jakie argumenty przemawiają za tym właśnie materiałem? Tutaj można pomyśleć o co najmniej kilku powodach, ponieważ na wykończenia wnętrz trzeba spojrzeć szerzej niż zwykle.

  • Drewno daje olbrzymie możliwości konfiguracji. Z jednej strony są meble z Ikea, a z drugiej - Meble Gdańskie. Sam materiał oczywiście jest różny, ale technicznie rzecz biorąc można by sosnę na dąb zamienić i zrobić coś, co podobnie by wyglądało. Tak naprawdę zmienia się tylko estetyka. Podobnie rzecz ma się z podłogami - można ułożyć z drewna dość powszechnie niedawno jeszcze stosowany parkiet, a może zdecydować się na podłogi z kilku gatunków drewna dobranych według kontrastu kolorów. W każdym zastosowaniu drewno daje niezliczone możliwości personalizacji.
  • Materiał jest "zielony". Dziś to dla wielu inwestorów ważne, aby wnętrza powstawały z materiałów przyjaznych środowisku. Jeśli tak, to trudno sobie wyobrazić korzystniejsze rozwiązanie. Oczywiście - w standardowych metodach obróbki używa się sporych ilości szkodliwych związków chemicznych, ale dziś można też kupić drewno wykończeniowe, które jest przygotowane z mniej agresywnymi dodatkami. Poza tym takie miejscowe, bo ograniczone tylko do fabryk, stosowanie silnych chemikaliów, nie stanowi wielkiego zagrożenia dla środowiska, z tego samego powodu, z którego elektrociepłownia jest czystsza niż piece węglowe - na skalę przemysłową łatwiej zachować się w zgodzie z naturą.
  • Drewno oddycha. To szczególnie ważny argument przy wykończeniach podłóg i ścian. Drewno, nawet najlepiej zaimpregnowane, oddycha, a więc pozwala utrzymać we wnętrzu korzystny mikroklimat. Poniekąd właśnie z tej właściwości wynika inna korzystna cecha - drewno jest ciepłe w dotyku dzięki temu, że w jego strukturze wewnętrznej występuje olbrzymia ilość komór powietrznych działających jak izolatory cieplne. Drewno może być z powodzeniem stosowane nawet w kuchniach i łazienkach, choć tam wymaga dodatkowego zabezpieczenia przez bezpośrednim kontaktem z wilgocią.
  • Drewno można modyfikować poza fabryką. Czy to często wykorzystywana właściwość? Raczej nie, ale niekiedy bardzo ważna. O ile bowiem ze stolikiem kompozytowym lub szklanym już niczego zrobić się nie da, to drewniane meble stosunkowo łatwo można dostosować do wymogów konkretnej przestrzeni. Ponieważ obróbka drewna może odbywać się również na mniejsza skale i przy użyciu mniej zaawansowanych narzędzi, jest to często po prostu wygodniejsze niż stosowanie nowoczesnych materiałów, których modyfikacja po utrwaleniu jest praktycznie niemożliwa.

O uniwersalności drewna słów kilka

To, że drewno jest naturalnie barwne, a poza tym można je dodatkowo zabarwić, to, że można je dowolnie kształtować, to oczywiście spore zalety, ale jak to najlepiej zobrazować? Warto spojrzeć choćby na dwa skrajnie różne przykłady: styl skandynawski i styl prowansalski. W pierwszym linie są proste, powierzchnie duże, dekoracje - praktycznie żadne. Prowansja to fantazyjne kształty, powierzchnia zmniejszona kosztem dekoracji, a drewno często sztucznie postarzane. W obu przypadkach głównym materiałem jest drewno - różne, to prawda, bo skandynawski styl korzysta głównie z sosny, a prowansalski z różnych gatunków drzew liściastych, ale tak naprawdę to tylko kwestia koloru mebli i wykończeń. Porównanie zdjęć zrobionych w pomieszczeniach urządzonych w tych stylach jest najlepszym dowodem na uniwersalność drewna jako materiału wykończeniowego - żaden opis nie zrobi tego lepiej.