Budowa hal produkcyjnych i magazynowych

Hala produkcyjnaObecnie powstające hale produkcyjne i magazynowe to konstrukcje oparte o najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu technologii i budownictwa. Wyróżniają się one przede wszystkim solidnością oraz odpornością na warunki atmosferyczne, co sprawia, że powstawać mogą w praktycznie każdej lokalizacji - daje im to ogromną przewagę nad tradycyjnymi budynkami murowanymi.

Jak powstają hale produkcyjne, czy jest to drogie rozwiązanie, jaką firmę wybrać to wykonania tego typu konstrukcji?

Etapy budowy hali produkcyjnej

Pierwszym, a jednocześnie najważniejszym etapem budowy hal produkcyjnych jest wybór lokalizacji. Przy podejmowaniu decyzji inwestor kierować się musi przede wszystkim atrakcyjnością działki, jej usytuowaniem, dostępnością mediów oraz warunkami zabudowy (wraz z planem zagospodarowania przestrzennego, który jest specyficzny dla danego miejsca).

Kolejny krok to tworzenie projektu, który spełniać musi wszystkie oczekiwania inwestora (rolą inwestora jest jak najlepsze sprecyzowanie swoich wymagań, które gwarantuje odpowiednie przygotowanie koncepcji). Uwzględnione muszą zostać przede wszystkim potrzeby klienta i przeznaczenie hali - po sprecyzowaniu wytycznych powstaje projekt budynku, który jest następnie przedstawiany do akceptacji.

Jeżeli projekt zostaje zaakceptowany, kolejnym etapem są prace ziemne, w tym przygotowanie terenu na montaż poszczególnych elementów konstrukcyjnych oraz dostosowanie przestrzeni do prac, które wykonywane będą przy pomocy ciężkiego sprzętu. Kiedy teren zostanie już przygotowany, przechodzi się do montowania całej konstrukcji składającej się z prefabrykowanych elementów (pierwsze powstaje szkielet hali, następnie tworzona jest obudowa).

Ostatnim etapem są prace wykończeniowe, w tym przede wszystkim montaż akcesoriów dodatkowych takich jak okna, drzwi, bramy czy np. suwnice. Po skończeniu prac wykończeniowych i odbiorze budynku obiekt staje się gotowy do użytku. Cały proces budowy, w zależności od złożoności samego projektu może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, co jest bardzo dużą zaletą, w porównaniu do obiektów murowanych.

Koszt budowy hali produkcyjnej

Według specjalistów, dla wstępnych wyliczeń przyjąć można, że 1m2 hali to około 1500 zł + VAT, praktyka pokazuje jednak, że rozrzut cenowy jest spory (od 500 zł do nawet kilku tysięcy, w przypadku hal produkcyjnych, w których wykonywane są specjalistyczne prace). Dobrym rozwiązaniem jest oszacowanie budżetu, jaki się posiada, przy uwzględnieniu np. dotacji i zwrócenie się do wykonawcy z tą informacją - większość firm specjalizujących się w tego typu konstrukcjach jest elastyczna i podpowie rozwiązania, na które pozwalają możliwości finansowe inwestora.

Wybór dobrego wykonawcy

Kluczową sprawą, w przypadku decyzji o budowie hali jest wybór odpowiedniego wykonawcy - cena nie powinna stanowić jedynego kryterium, którym należy się kierować, ponieważ nieodpowiednio wykonana konstrukcja może w przyszłości przysporzyć wielu problemów. Warto szukać firm, które oferują profesjonalne wykonanie hali od samego początku do końca (wykonawca generalny). Jest to o tyle bezpieczne rozwiązanie, że nie wymaga od inwestora podejmowania decyzji odnośnie materiałów czy innych rozwiązań technicznych.

Firmę, która wykona halę najlepiej wybierać z polecenia (choć wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe), dobrym pomysłem jest również odpowiedzenie stron internetowych zawierających opinie i komentarze o firmach z danej branży, co z pewnością pozwoli uniknąć wielu problemów. Pomocne może się również okazać sprawdzenie danej firmy pod kątem wykonanych przez nią wcześniej realizacji, sporo przedsiębiorstw może się też pochwalić wyróżnieniami czy odpowiednimi certyfikatami branżowymi, co również stanowi cenną informację na temat ich działalności.